KočéBRování 2010: Tele

,,Opona se otvírá a herci jsou zas tady / jen otevřete dveře své, vpusťte je do zahrady / do kůlny či za plot jen / do domu za jídlem / chlebem, cígem, pivem a vínem / jen nás vpusťte, my k vám přijdem!

Inscenace využívající principy lidového a pouličního divadla vznikla a byla poprvé uvedena v roce 2010 v rámci 1. ročníku festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě.

Pouliční charakter inscenace, jenž ponechává prostor i pro improvizaci s diváky, podstoupil v létě 2010 zkoušku prostřednictvím kočování po vesnicích na Českomoravské vrchovině. Inscenace se tak obohatila o mnohé prvky, které vznikly právě díky živé a otevřené komunikaci mezi kočujícími herci a jejich vesnickým publikem.

Základním prostředkem, s jakým se inscenátoři chápou jednoduchého příběhu o líném a hloupém sedlákovi, který utopí tele a chce ze sýrů vysedět nové, je „prachobyčejná“ divadelní hravost umožňující hercům z minima rekvizit vykřesat maximum.

Tele

Scénář:              Vítězslav Větrovec (na motivy masopustní frašky Hanse Sachse Chtěl vysedět telata)

Režie:                 Vítězslav Větrovec

Hudba:               Tomáš David

Produkce:           Jan Bernášek

Účinkovali:          Tomáš David, Vojtěch Johaník a Veronika Lazorčáková

Premiéra:            8. března 2010 v Brně

Navštívená města a vsi v termínu od 10. do 18. července 2010):

Pavlínov, Kostelec, Horní Cerekev, Těmice, Hojovice, Okrouhlá Radouň, Střížovice, Velká Lhota, Dačice, Nová Říše, Římov, Horní Újezd, Kozlany, Lhánice, Čučice

 DOKUMENTACE (CZ):

(…)

Moji pozornost zaujaly nejen nabílo natřené obličeje tří herců, ale i předměty, se kterými vystupovali. Krávu a tele znázorňovaly miniatury pravděpodobně z kinder vajíčka a i buben z pračky a velký hliníkový hrnec našly svá uplatnění. Co se týče nákupního vozíku, tak ten hrál zásadní roli. Nejprve znázorňoval postel, posléze i jakýsi pomyslný chlév se sýrem plným červů, na kterém jeden z protagonistů divadelní hry seděl, jelikož se domníval, že pokud na něm bude sedět dostatečně dlouho, vysedí tele, stejně jako slepice vejce.

Hra Tele měla prostě šmrnc.

(…)

/https://revolucni-pitralon.eblog.cz/category/ostatní/

 

(…)

V rámci festivalu sa 23. 3. v kaviarni Fantomas pri Moravskom námestí predstavilo aj divadlo Šavgoč s hrou Tele. Hra je na motívy masopustní hry Hanse Sachse – Chtěl vysedět telata. Herci v zostave Veronika Lazorčáková, Tomáš David a Vojtěch Johaník predviedli na malom placi – asi 2,5m² – skutočne veľké veci. Divákov sa im podarilo vtiahnuť do celkom jednoduchého deja a zaujať ich vtipom a presvedčivým vystupovaním. Atmosféru diela dotvárali hrou na gitare, na bubne zo starej práčky, fúkaním do hadice a spevom. Kľúčovým nástrojom pri realizácii príbehu bol nákupný vozík. Divák sa len mohol diviť, aká multifunkčná je  vec, s ktorou niekoľkokrát týždenne putuje po supermarkete. Ako sami o sebe píšu, je im blízka poetika trápna, potulného komediantstva, kočovania a nového cirkusu. Preto sa nemožno čudovať pri pohľade na ich bielou farbou namaľované tváre a komické scénky, kde komično hraničí s trápnosťou.

(…)

/https://ewko.eblog.cz/2203-28032010-savgoc-tele/

 

Tele rozesmálo Novou Říši

Studenti JAMU z Brna dokázali ve čtvrtek 15. července v Nové Říši, že i navzdory horkému počasí se dá hrát dobré divadlo skutečně všude. Bez kulis a s jen několika málo rekvizitami, z nichž dominantním předmětem byl nákupní vozík z Intersparu, vystoupili v průjezdu premonstrátského kláštera v Nové Říši. V divadelní hříčce Tele na motivy masopustní hry Hanse Sachse Chtěl vysedět telata v režii Vítězslava Větrovce se brilantními výkony blýskli Veronika Lazorčáková, Tomáš David a Vojtěch Johaník. Texty písní složil A. F. Šavgoč, jehož jméno nese i občanské sdružení, pod nímž herci vystupují. Studenti názorně předvedli, jak skvěle lze využít prázdnin – k prospěchu svému, také však i k radosti diváků, kteří je od dětí až po babičky odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

/Pavel Kryštof Novák, https://www.vysocina-news.cz/clanek/tele-rozesmalo-novou-risi/