KočéBRování 2011: Kytice

,,Ulavicedítěstálohojtyštědrývečereatělíčkobezhlavynapahorkumezibukykostelíčeksvěžínízkoutvétělobíléspanilébylobycotykošile! Tradáááá!“

Text inscenace je osobitou montáží básní vytvořených na rozličné motivy lidových pověstí, které Karel Jaromír Erben zahrnul do své sbírky. Inscenace tematizuje zejména problematiku viny a trestu, která tvoří páteř a tematický středobod samotné Erbenovy sbírky. A rovněž stejně jako u Erbena, mnohdy využívá ke sdělení tématu značně morbidních prostředků, jež se v podání KočéBRu dotýkají žánru černé grotesky.

Inscenace Kytice navazuje na projekt Tele (masopustní fraška Hanse Sachse Chtěl vysedět telata), s nímž divadlo KočéBR v roce 2010 kočovalo po Českomoravské vrchovině a který rozvíjel možnosti a principy lidové divadelnosti. Inscenace původně vznikla pro festival Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě.

Kytice

Scénář a režie: Vítězslav Větrovec (na motivy Karla Jaromíra Erbena)

Režie: Vítězslav Větrovec

Hudba: Tereza Koláčková

Produkce: Jan Bernášek

Účinkovali: Tomáš David, Vojtěch Johaník, Veronika Lazorčáková a Tereza Koláčková

Premiéra: 10. dubna 2011 v Brně

Navštívená města a vsi (v termínu od 11. do 24. července 2011):

Čučice, dětský tábor Pod Templštýnem, Lhánice, Myslibořice, Horní Újezd, Římov, Nová Říše, Telč, Velká Lhota, Střížovice, Okrouhlá Radouň, Hojovice, Choustník, Chýnov, Pacov, Křeč, Těmice, dětský tábor Eustach u Těmic, Horní Cerekev, Kněžice, Pavlínov, Křižanov, Osová Bitýška, Hradčany

 

DOKUMENTACE (CZ):

Dokument Lucie Harapátové KočéBRování 2011

(...)

Kořením festivalu je pouliční divadlo. Dokázal to čtyřčlenný soubor Kočébr, který svůj sestřih z Erbenovy Kytice předvedl v uličce mezi kostelem a zámkem.

,Tito herci pracují tak, že prostě začnou hrát. Kolemjdoucí se zastaví, zaposlouchají – a jsou chyceni. Právem, neboť herci hrají skvěle. Ne lidé jdoucí do divadla, ale divadlo jdoucí za lidmi.

 (...)"

/Bohumír Procházka, deník Právo 10. září 2011/