Velkolhotecké divadelní rejžování 2014

Druhý ročník velkolhoteckého festivalu navštívili divadelníci z Turecka, Portugalska a Finska. Vedle zahraničních hostů vystoupili ve Velké Lhotě se svou vlastní autorskou inscenací rovněž členové Divadla Járy Pokojského, které se věnuje práci s vozíčkáři. Jednotlivé inscenace se opět odehrávají na různých místech vsi (rybník, knihovna, dětské hřiště) a zaměřují se především na témata spjatá se světem či domovem těch kterých účinkujících či s životem ve Velké Lhotě. 

Velkolhotecké divadelní rejžování (festival)

Koncept: Vítězslav Větrovec, Marika Smreková

Produkce: Vítězslav Větrovec

Výtvarnice: Inês Liberal Morgado dos Santos, Natálie Pelcová

Uvedení: 27. a 28. června 2014 ve Velké Lhotě

Velkolhotecký otvírák

Zahajovací ceremoniál, při kterém se herečtí účastníci projektu představili místnímu publiku prostřednictvím krátkých hereckých etud, zpěvů a tanců. 

Koncept: Vítězslav Větrovec a kol.

Režie: Marika Smreková

Dramaturgie: Marika Smreková, Vítězslav Větrovec

Hudba: Tereza Koláčková, Jana Kalvodová, Zuzana Patráková

Účinkovali: Vojtěch Johaník, Jan Neugebauer, Josef Zachar, Lukáš Kavín, Tereza Koláčková, Natálie Pelcová, Jana Kalvodová, Zuzana Patráková, Iveta Kocifajová, Andrea Szopová, Simona Trávníčková, Otto Kauppinen, Sara Pauliina Häkkinen, Inês Liberal Morgado dos Santos, Mertcan Ertürk, Cem Őntaş, Raci Durak, Özlem Görür

Uvedení: 27. června 2014 u rybníka „Lojkáče“ ve Velké Lhotě

Kalevala jenom z mála

Vybrané části finské Kalevaly se snahou ji divadelně ztvárnit, vyznat se v ní, pochopit a předat ji velkolhoteckému publiku. Inscenovaná divadelní zkouška toho, co velkolhotecký divák ještě (ne)snese.

Scénář: Otto Kauppinen

Režie: Marika Smreková

Dramaturgie: Otto Kauppinen

Hudba: Zuzana Patráková

Účinkovali: Vojtěch Johaník, Otto Kauppinen, Lukáš Kavín, Sara Pauliina Häkkinen, Cem Öntaş, Jan Neugebauer, Marika Smreková a kol.

Uvedení: 27. června 2014 u rybníka „Lojkáče“ ve Velké Lhotě

Kriplíci
Krátké improvizované představení o tom, že vozík není mravnost ani nemravnost a o našem leckdy pomýleně vstřícném pohledu na vozíčkáře. Inspirováno skutečnými zážitky vozíčkářů v hlavních rolích – Michala Viďury, Daniela Rampáčka a Libora Doležala.

Scénář: Michal Viďura, Daniel Rampáček a Libor Doležal

Režie: Vítězslav Větrovec

Dramaturgie: Simona Trávníčková, Josef Zachar

Hudba: Tereza Koláčková

Účinkovali: Michal Viďura, Daniel Rampáček, Libor Doležal, Josef Zachar a Simona Trávníčková

Uvedení: 28. června 2014 u knihovny ve Velké Lhotě

Deli Dumrul

Tradiční turecký lidový příběh o šíleném Dumrulovi, který se zblázní, postaví na souši most a chce na něm vybírat mýtné, byl postaven do kontrastu s událostmi, které se odehrály v Turecku v roce 2013, kdy se proti vládnoucímu premiérovi a jeho příkazu pokácet stromy v centrálním istanbulském parku vzepřely davy převážně mladých lidí a při demonstracích bylo několik desítek z nich vážně zraněno a někteří dokonce zabiti.

Scénář: Özlem Görür

Režie: Marika Smreková

Dramaturgie: Otto Kauppinen

Scénografie: Inês Liberal Morgado dos Santos

Účinkovali: Raci Durak, Özlem Görür, Mertcan Ertürk, Cem Öntaş, Jan Neugebauer, Iveta Kocifajová, Andrea Szopová a kol.

Uvedení: 28. června 2014 na dětském hřišti ve Velké Lhotě

Velkolhotečtí pěvci aneb Jak se ve Velké Lhotě zpívávalo a již se nezpívá (a je to jedno, protože…)

Ve 30. letech 20. století sbíral ve Velké Lhotě Robert Smetana lidové a zlidovělé písně – místní obyvatelé mu je předzpívávali a on pečlivě dokumentoval. Sesbíral a zapsal přes 600 místních písní. V roce 2014 se po těchto písních ptali členové divadla KočéBR, pečlivě dokumentovali… a nesesbírali nic. Nikdo si nic nepamatuje, nikdo nic nezazpívá… Představení o tom, jaký je rozdíl mezi písničkou a hudbou a co zpívání znamená tady a teď. Scénář je montáží rozhovorů s velkolhoteckými obyvateli, které proběhly v lednu až červnu 2014.

Scénář a režie: Vítězslav Větrovec

Scénografie: Natálie Pelcová

Hudba: Tereza Koláčková

Účinkovali: Vojtěch Johaník, Natálie Pelcová, Josef Zachar, Tereza Koláčková, Andrea Szopová, Iveta Kocifajová, Lukáš Kavín, Jan Neugebauer, Jana Kalvodová a Simona Trávníčková

Uvedení: 28. června 2014 na návsi ve Velké Lhotě

DOKUMENTACE (CZ):

Tisková zpráva 17. 6. 2014